17.09.201923:00

Rahvusmeeskond kohtus täna Euroopa meistrivõistlustel neljandas alagrupimängus Hollandi koondisega ning ei suutnud võiduarvet avada. Esimene geim kulges küll Eesti dikteerimisel, ent kolm järgmist võitsid hollandlased, mäng seega Hollandile tulemusega 3:1 (22:25, 25:19, 25:19, 25:20).

Mäng algas Eesti jaoks suurepäraselt, avageimis näidati ilusat võrkpalli ning 2500 pealtvaatajat mahutavasse Amsterdami halli kogunenud enam kui 1000-pealine Eesti fänniarmee rõkkas Eest-Eesti. Edasi said hollandlased ehmatusest üle ja võitsid järgmised vaatused oma liidri Nimir Abdel-Azizi vedamisel üsna veenvalt. Neljandas geimis tekkis kaks korda pikem seisak, mängijad ei suutnud end kontrollida kummalgi pool võrku ja oli palju sõnelemist. Kogu Eesti meeskond nendest olukordadest pigem kaotas ja edasi läks frustratsioon ainult suuremaks ja Holland teenis 3:1 võidu.

Eesti jätkab D-alagrupis viimasel kohal. Alagrupi liider on kõik neli mängu võitnud Poola, kel on 12 punkti. Teine on neljast mängust kolm võitnud Holland (9 punkti), kolmas kolmest mängust kaks võitnud Ukraina (6 punkti). Neljandat kohta hoiab Tšehhi (kolmest mängust üks võit, 3 punkti), viies on Montenegro (neljast mängust üks võit, 3 punkti).

Viimases alagrupikohtumises läheb Eesti homme kell 17.00 vastamisi Ukrainaga.

Vaata kõiki tulemusi ja tabeliseisu.

Eesti resultatiivseim oli 15 punkti (+3) toonud Robert Täht, Renee Teppan lisas 12 (+7), Kristo Kollo 10 (+5) ja Ardo Kreek 9 (+6) punkti. Eesti vastuvõtt oli 41%, rünnakuid lahendati 44-protsendiliselt, blokipunkte teeniti 4 ja servil löödi 6 ässa ning eksiti 16 pallingul. Hollandile tõi Nimir Abdel-Aziz 27 (+16) punkti, hollandlaste vastuvõtt oli 47%, rünnak 53%, blokiga saadi 12 ja serviga 10 punkti (servivigu tehti 18).

Eesti peatreener Gheorghe Crețu ütles pärast valusat kaotust, et on rahul meeste suhtumisega, kuidas nad platsile astusid. "Teadsin, et meil on see energia olemas, me oleme selle nimel palju vaeva näinud. Mul on hea meel, et tulime veel ühe korra välja ja võitlesime nende uskumatute fännide ees.  Ütlesin ka meestele, et viimane ettevalmistus oli suurepärane, kõik olid väga keskendunud ning tahtsin head vormi saavutada. Selle aasta tulemused olid küll eelmistega võrreldes kehvemad, sest otsustasin meestele puhkust anda. Meil oli ka vigastustega ebaõnne. Kahjuks ei suutnud me sel turniiril enamat, meil jäid mõned olulised asjad vajaka," kommenteeris peatreener. "Me pole täiuslikud, aga mehed on oma riigi eest võidelnud ja andnud endast parima. Sel turniiril ei tulnud meie parim mäng esile, aga mulle ei meeldi, et ajakirjanikud mängijaid maha teevad ja ründavad, rääkige minuga ja lubage mängijatel olla. Nad mängivad Eesti eest ka tulevikus ja neid ei tohiks hävitada, vaid toetada. Ühe turniiri või ühe mängu pärast ei tohiks mängijatel päid "maha lüüa" ja unustada kõike seda, mida nad on varem teinud," lisas juhendaja. "Selline on sport, vahel läheb hästi, vahel halvasti, aga sellises väikeses riigis nagu Eesti ei tohiks mängijaid ka kaotuse puhul päris põrmu tampida, nad teevad siiski selle riigi jaoks suuri asju."

Robert Täht tundis kurbust, et meeskond pole jätkuvalt suutnud oma mängu leida. "Mul ei ole vastuseid..esimene geim oli väga hea, läksime riskeerivalt täna peale. Teadsime, et vastane on tugev ja heas hoos ja et neid võita, peame me paremini õnnestuma, kui tavaliselt. See tähendab, et teeme riskeerivamaid otsuseid nii rünnakul kui servil. Esimeses geimis see toimis, edasi enam mitte. Nii kui initsiatiivi võrkpallis ära annad, on jube raske seda momentumit tagasi saada. Täna andsime selle jälle käest," sõnas nurgaründaja.

Täht tunnistas, et viimases geimis tekkinud vaidlused olid puhas frustratsioon. "Oled enda peale pahane ja tunned, et oled lati alt läbi läinud ja et seda frustratsiooni kuskil välja elada, hakkadki neid põhjuseid otsima. Nii paraku on, kuigi kohtunik tegi vale otsuse ka. Kripeldama jääb see, et me nii kehvalt mängime või et me ei mängi oma taset välja. Või võib-olla see ongi meie tase.. no siis, miks mitte ületada ennast, EM ongi see koht, kus end ületada ja teha elu parim turniir. Ma ei tea, mingi voolavus on jätkuvalt puudu, mis meil varem oli. Samas, täna me tunneme, et meil on mingi kvaliteedimärk küljes, tunneme, et mingite vastastega me oleme favoriidid. Suured ootused, mis me ise endale panime, millest tekkisid pinged, mida ei suutnud ületada. Keeruline on seda kõike sõnadesse panna. Kahju, on - võib-olla mingite meestega siin viimast korda platsil koos ja kes teab, mis saatus treeneritki ootab - kuigi meeskond päris kindlasti seisab treeneri taga, see ei ole tema süü päris kindlasti mitte. See, mida Cretu on siin kuue aasta jooksul teinud.. mina olen ülitänulik, tema on minu karjääri suurim muutja," lisas Täht ja lisas, et homme Ukraina vastu minnakse taas üritama võitu võtta. "Tahame siit midagi näppude vahele saada, miks mitte lõpetada see turniir võiduga, see on meie eesmärk."

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Renee Teppan, Kristo Kollo, Robert Täht, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Rait Rikberg. Teist liberot Silver Maari kasutas peatreener Gheorghe Cretu planeeriva servi vastuvõtul.

Mäng algas tasavägiselt, Kollo ässa ja Tähe võimas rünnak andsid Eestile 6:4 eduseisu. Emotsioonid olid mängijatel üleval avavilest saati. Teppan ja Täht tegutsesid resultatiivselt, viies Eesti ette 11:6 ja 2500 pealtvaatajat mahutavasse Amsterdami halli kogunenud enam kui 1000-pealine Eesti fänniarmee rõkkas Eest-Eesti. Nüüd võttis Eesti blokiga kinni Hollandi liidiri Nimiri ja seejärel ründas Nimir auti - 13:6! Eesti suutis eduseisu hoida, Toobali ja Kreegi koostööst sündinu temporünnaku järel juhtisime 18:12. 23:19 eduseisul kutsus Cretu mehed veel platsi äärde juhtnööre saama, sellele järgnes hollandlaste edukas rünnak. Kollo hanitus andis Eestile esimese geimpalli seisul 24:20, ent kaks järgmist punkti võttis Holland - 24:22 ja Cretult taas time-out. Taas läks geimi lõpp nugade peale, ent Kreegi temporünnak lõpetas avageimi tulemusega 25:22.

Teises vaatuses jätkas Eesti samas koosseisus. Kollo võeti blokiga kinni ja kodumeeskond pääses ette 4:2, ent õige pea lendas Kollo blokist auti rünnak saali lakke ja olime omakorda juhtimas 5:4. Eesti näitas täna hoopis teistsugust mängu, servil eksiti vähem, bloki-kaitse toimis, rünnakud olid mitmekülgsemad. Hollandi 10:8 eduseisul kasutas Cretu esimest mõtlemisaega teises geimis. Sellele järgnenud pallivahetus lõppes Tammemaa ebaõnnestunud rünnakuga ja veel ükes ebakõla ning Eesti leidis end 8:12 kaotusseisust. Andrus Raadik tuli hetkeks Kollo asemele. Vahepeal viiepunktiliseks kärisenud kaotusseis kahanes Tähe ässa ja Kollo eduka rünnakulahenduse järel kahepunktiliseks (15:12) ja Holland võttis aja maha. Aga uuesti läks Holland ette 17:13 ja Eesti koondise peatreener kasutas mõtlemisaega. Vahe suudeti kahepunktiliseks mängida (18:16), aga enamat mitte, servijoone taga tegi palju pahandust Nimir ja 20:16 seisul vahetas Hindrek Pulk puhkama Teppani. Teise geimi võitis Holland oma liidri Nimiri vedamisel 25:19. Tema arvel kahe geimiga 13 punkti, Ter Horsti arvel on 10 silma. Eesti resultatiivseim on 11 punktiga Täht.

Kolmandas geimis saatis Cretu tagasi platsile algkoosseisu. Kollo ja Teppan viisid Eesti koondise geimi alguses juhtima 7:4, Holland jõudis aga 9:9 viigini ja Nimiri järjekordse ässpallingu järel juhtisid väljakuperemehed 13:11 ning Cretu kasutas mõtlemisaega. Edasi kulges mäng hollandlaste mõnepunktilises eduseisus, Tähe rünnaku järel oli seis Hollandi kasuks 20:18 ja viiginumbreid tabloole enam ei tulnud. Geimi lõpp kuulus kindlalt Hollandile, kes võitis selle 25:19 ja juhtis mängu seega 2:1.

Neljandaski vaatuses usaldas Cretu jätkuvalt sama koosseisu. Ter Horsti ässa järel haarasid hollandlased 8:6 eduseisu ja saalis muutus olukord pärast challengit väga valjuks, mängijad olid samuti närvis, omavahel käis kõva sõnelus. Mängus tekkis kaks korda pikem seisak, Nimir teenis kollase kaardi. Kreek oli täiesti endast väljas ja tundub, et kogu Eesti meeskond nendest olukordadest pigem kaotas. Holland võitis järgmised punktid ning Cretu kasutas 7:11 kaotusseisul mõtlemisaega, ent sellele järgnes veel äss - 7:12. Meie meestel ei õnnestunud pärast närvilisi hetki enam mäng ja Holland liikus võidu suunas. Vahe enam kahest punktist väiksemaks ei muutunud ja geim kuulus Hollandile tulemusega 25:20 ning kogu mäng Hollandile 3:1.

Kõikidest Eesti mängudest näitavad otsepilti Kanal 12 ja Postimees, otsereportaaže saab kuulata Vikerraadiost.

Rahvusmeeskonna koosseis EMil: Kert Toobal, Markkus Keel, Renee Teppan, Hindrek Pulk, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Kristo Kollo, Robert Täht, Martti Juhkami, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, treenerid Rainer Vassiljev ja Alar Rikberg, statistik Märt Pajusalu, ÜKE treener Mirko Fasini, mänedžer Robin Ristmäe, füsioterapeut Gardo Maruste, massöör Jüri Mälk.