13.09.201919:55

Eesti rahvusmeeskond läks Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri avamängus vastamisi valitseva maailmameistri Poolaga ning sai 1:3 (22:25, 27:25, 22:25, 17:25) kaotuse. Eesti meeskonna peatreener Gheorghe Crețu andis seejuures pärast võidetud teist geimi võimaluse mitmetele vahetusmeestele, kes kolmandas ja neljandas vaatuses Poolale korraliku lahingu andsid. Homme kell 20.00 kohtutakse Montenegroga.

Eesti resultatiivseimaks kerkis 13 punktiga (+11) Robert Täht, Renee Teppani arvele jäi 9 punkti (+7), mõlemad tegid kaasa kaks esimest geimi. Võrdselt 8 punktiga panustasid nii Andrus Raadik, Hindrek Pulk kui Timo Tammemaa, neist kaks esimest mängisid kahes viimases geimis, Tammemaa sai kirja täismängu. Eesti meeskonna vastuvõtuprotsent oli 67, rünnakuid lahendati 50-protsendiliselt, blokiga saadi 5 ja serviga 9 punkti (vigu kogunes 19). Poola edukaim oli 23 punktiga (+17) Artur Szalpuk, poolakate vastuvõtt oli 64%, rünnak 60%, blokiga saadi 7 ja serviga 6 punkti (pallingul eksiti 12 korral).

Eesti peab alagrupikohtumised Hollandis Rotterdamis ja Amsterdamis, meie alagrupikaaslasteks on lisaks Poolale Holland,Tšehhi, Ukraina ja Montenegro. Alagrupist pääseb edasi neli paremat meeskonda.

Tänases esimeses D-alagrupi mängus kohtusid Tšehhi ja Ukraina ning 3:1 (25:21, 25:19, 19:25, 25:22) võidu teenisid ukrainlased. Päeva kolmandas mängus sai Holland 3:0 (25:13, 25:17, 25:15) jagu Montenegrost.

Vaata kõiki tulemusi ja tabeliseisu!

Peatreener Gheorghe Crețu ütles, et tegi nii palju vahetusi mõeldes pikale turniirile ja järgmistele mängudele, kus on vaja kindlasti võidud võtta. "Oli mõnus emotsionaalne mäng, mehed olid motiveeritud ja keskendunud ning tegid hea töö. Meil oli mingeid võimalusi ka teise koosseisuga, ent lõpuks said määravaks poolakate individuaalsed oskused. Ma ei tea, mis oleks saanud, kui oleksin edasi põhimeestega mänginud. Ka Poolal oli veel käike. Meil on neli mängu veel, kus jahime võitu, meil on 40-aastane sidemängija (Kert Toobal), diagonaalründaja (Renee Teppan), kes pole pool aastat mängida saanud, meil on Rait (Rikberg-toim), kes on 37. Ja ma tahan, et nad oleksid ka turniiri edenedes terved, ma ei taha vigastustega riskida," selgitas juhendaja. "Kõik mängisid hästi, nüüd tuleb puhata ja järgmisteks mängudeks keskenduda. Tahtsin täna kõikidele anda pallitunnetust ja suure turniiri lõhna nuusutada. Markkuse üle on mul hea meel, aga eks ta alles õpib Kerdi kõrvalt," kiitis juhendaja suurepäraselt sekkunud sidemängijat, kes säras täna kolme serviässaga. "Ja kõikide nurgaründajate üle on samuti hea meel, Juku (Martti Juhkami) tuli ja näitas, et ta on tagasi."

Robert Täht leidis, et kohtumine täitis oma eesmärgi, sest kõik mehed said mängutunnetuse kätte. "Saime teada, et meil on 14 väga heal tasemel meest, kes suudavad vajalikul hetkel sisse lülituda. Tegemist on pika turniiriga, kõiki mehi meil vaja läheb. Väga raske südamega tuli pingile minna pärast teist geimi, tuleb tõdeda, aga samas oli väga hea seda mängu edasi vaadata, kuidas teised, kes tulid mängu, suutsid seda taset ikkagi hoida," sõnas koondise üks liidreid. "Peatreener talitas väga targalt ja just see, et kõik mehed saaksid seda platsi tunnetada ja oleksid valmis aitama Eesti koondist terve turniiri vältel."

Renee Teppan lisas, et turniiri üritatakse targalt mängida. "Arvan,et oli suht okei algus. Täna oligi algselt plaan varem või hiljem see vahetus teha. Ma arvan, et kõik said hea esimese fiilingu kätte ja see vastane oli just Poola, oli ka hea. Pole põhjust pead norgu lasta, päris mängud meie jaoks algavad homme ja kui sealt mõni kaotus tuleb, siis on põhjust tusane olla. Kuigi lihtne ei saa see kindlasti olema, kõik on siin korralikud satsid ja väga tore, et saime täna kogu pundi käima."

Mängu käik:

Eesti alustas Poola vastu koosseisus: Kert Toobal, Renee Teppan, Martti Juhkami, Robert Täht, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, libero Rait Rikberg. Poola algkoosseis: Wojtaszek, Szalpuk, Konarski, Kochanowski, Sliwka, Klos, Drzyzga.

Mäng algas tasavägiselt, Tähe rünnak seadis jalule 4:4 viigi, ent siis haaras Poola Teppani rünnakuvea järel 6:4 edu. Poolakad hoidsid mõnepunktilist vahet ja käristasid selle geimi keskel viipunktiliseks (14:9). Kolmest punktist lähemale ei jõudnud Eesti kuidagi, Poola rünnakud olid liiga võimsad ja serviga ei suudetud vastasele suurt häda teha. Geimi lõpus tõi mängu väikese pöörde vahetusest sekkunud Markkus Keel, kes lõi järjest kaks ässa, vähendades vahe kahepunktiliseks 23:21 ja Poola võttis mõtlemisaja. Esimest geimpalli ei suutnud Poola realiseerida, ent teise küll ja geim siiski Poolale 25:22. Täht tõi Eestile avageimis 6 punkti, Teppan lisas 5 silma.

Algkoosseisu mehed tulid platsile ka teises geimis. Eesti läks Tammemaa serviässa ning Kreegi ja Teppani rünnakute järel 3:0 ette ja Juhkami ässast juhtisime 6:2. Kreegilt veel üks äss - 8:4. Eesti mäng oli tänu suurepärastele servidele muutunud palju ohtlikumaks ja meie 11:7 eduseisul kasutas Poola juhendaja Vital Heynen mõtlemisaega. Tammemaa järjekordse ässa järel juhtis Eesti 13:8, ent järgmised kolm punkti teenis Poola ja Cretu kasutas mõtlemisaega. Õige pea oli seis 13:13 ja Cretu saatis Juhkami asemel platsile Kristo Kollo. Tähe rünnakute toel mindi edasi punkt-punktis, 18:18 seisult lõi Täht ässa, ent järgmine punkt kuulus poolakatele. Taas tuli geimi lõpuosas Toobali asemele mängu Keel. Kreegi võimsa bloki järel olime ees 22:21 ja Poola rünnakuvea järel 23:21 ja siis oli seis taas 23:23 viigis. Teppani rünnak andis Eestile esimese geimpalli 24:23, kuid seda ei suudetud realiseerida. Uskmatu viga poolakatelt ja teine geimpall Eestile seisul 25:24, ent Kreegi serv läks väga auti, lennates otse otsatribüünile. Taas viik. Tähe rünnak tõi komlanda geimpalli ja selle realiseeris Keele äss! Geim Eestile 27:25! Tähe arvel kahe geimiga 13 ja Teppani arvel 9 punkti.

Kolmandas geimis saatis Cretu platsile veel mitu uut meest - Markkus Keele, Hindrek Pulga, Kristo Kollo, Andrus Raadiku, Timo Tammemaa, Andri Aganitsa, libero Silver Maari. Raadik viigistas seisu 3:3-le ja Pulk viis Eesti ette 6:3. Poolakad jõudsid 6:6 viigini. Edasi mindi punkt-punktis, Kollo rünnak andis meile 13:12 edu ja Pulk lõi järgmisena maha võrgu kohale põrganud palli - 14:12. Geimi lõpus tegid eestlased tehnilist praaki ja vastane pääses ette 20:18, Cretult time-out. Geimi lõpus haaras Poola 23:20 edu. Raadiku asemele tuli mängu Rauno Tamme. Poola esimese geimpalli nurjas Pulk - 24:22. Teise geimpalli maailmameistrid realiseerisid, võites geimi 24:22. Kollo ja Pulk tõid selles geimis kumbki 6 silma.

Neljandas vaatuses saatis Cretu platsile sama koosseisu nagu kolmanda alguses, va Juhkami Kollo asemel. Juhkami võimas rünnak pani mehe rusikatega vehkima - Eesti oli peal 7:6. Taas peeti tasavägist võitlust, kuni poolakad tugevate servide toel 14:11 ette pääsesid ja Cretu mehed platsi äärde kutsus. Edasi ei suudetud Poolat enam pidurdada ja 13:17 kaotusseisul võttis Cretu uuesti mõtlemisaja. Geimi enam päästa ei õnnestunud ja selle võitis Poola 25:17 ning kohtumise seega 3:1.

Rahvusmeeskonna koosseis EMil: Kert Toobal, Markkus Keel, Renee Teppan, Hindrek Pulk, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Kristo Kollo, Robert Täht, Martti Juhkami, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, treenerid Rainer Vassiljev ja Alar Rikberg, statistik Märt Pajusalu, ÜKE treener Mirko Fasini, mänedžer Robin Ristmäe, füsioterapeut Gardo Maruste, massöör Jüri Mälk.

Kõikidest Eesti mängudest näitavad otsepilti Kanal 12 ja Postimees, otsereportaaže saab kuulata Vikerraadiost.