29.12.201920:05
Aadu Luukase karika finaal. Foto: Gertrud Alatare

Aadu Luukase karikavõistluste finaal tiitlikaitsja Saaremaa Võrkpalliklubi ja Bigbank Tartu vahel oli igati finaali vääriline ja 1500 pealtvaataja ees suutis raskest seisust hooaja esimese tiitlini jõuda Bigbank. Tartu kaotas kaks esimest geimi 23:25 ja 17:25, ent suutis kaks järgmist vaatust võita 25:21 ja 26:24. Seega pidi võitja selgitama viies geim, kus suutis tõelise põnevuslahingu järel 21:19 võidu teenida Bigbank, võites mängu 3:2 (23:25, 17:25, 25:21, 26:24, 21:19).

Võitjate edukaim oli 25 punktiga (+13) Curtis Stockton, Alex Saaremaa panustas 18 punkti (+15) ja Kevin Soo 15 punkti (+11). Tartu vastuvõtt oli 45%, rünnak samuti 45%, blokist saadi 14 punkti (Saaremaa ja Soo panid mõlemad 5 blokki) ning servil löödi 5 ässa ja tehti 16 viga. Saaremaa resultatiivseimana tõi 21 punkti (+12) Javier Jimenez, Daniel Maciel lisas 20 silma (+7) ja Keith Pupart 13 punkti (+8). Saaremaa vastuvõtt oli 62%, rünnak 43%, blokipunkte kogunes 9 ja servipunkte 10 (16 viga).

Bigbanki peatreener Andrei Ojamets rääkis, et pärast 0:2 kaotusseisu jäämis paanikat ei tekkinud. "Pärast kahte kaotatud geimi ütlesin, et tuleb see ära unustada ja alustame nullist. Eks me hakkasime paremini mängima, aga neil hakkas ka rohkem vigu tulema sisse ja see hakkas jälge jätma. Aga nende vastuvõtt teises geimis oli müstika, vist oli koguni üle 80," tõdes Ojamets, kes lubas, et nüüd saavad mängijad ka aastavahetusel veidi võrkpallist puhata. "Kindlasti saavad nad puhata, nad on selle välja teeinud. Meil oli siin enne karikat 14 päevaga 7 mängu. Aga 2. jaanuaril tuleb taas kokku tulla ja 4. juba mäng Pärnuga." Peatreener tõi eraldi välja ka ühe mehe - suurepärase esituse teinud Alex Saaremaa. "Ma üldiselt ei too kedagi välja, aga täna ühe tooksin, sest ta on siin kõvasti kooliraha maksnud. Ta on saanud siin karme õpetusi nii vanematelt kolleegidelt kui treeneritelt, aga täna oli ta selline mees, kes teenis kiidusõnu. Tal on suured eeskujud ja unistab suurtest asjadest, eks ta peab tööd veel palju tegema, aga materjali temas on," lisas juhendaja.

Tartu nurgaründaja Stefan Kaibald tõdes, et sellise lõpu puhul on raske öelda, et parem võitis. "Sellise lõpu pealt seda öelda ei saa. Me ei saanud alguses end üldse käima, aga vahetustega leidsime mingi kooseisu, mis toimis. Kolme nurgaründaja peale - mina, Märt (Tammearu) ja Albert (Hurt) saime kokku mingi asja, päris hea! Kaotusseisust välja tulek - me pidime kuskilt juurde panema ja õnnestusime paremini servil ja vastuvõtul ka. Sealt hakkas kerima ja lõpuks keris ära," kommenteeris Kaibald.

Täna sarnaselt Kaibaldile viiendas geimis Tartu poolel säranud Kevin Soo: "See oli klassikaline finaal ja kuidagi me siit välja ronisime, kudias, ma ei tea! Meil ei tekkinud mngit ära lagunemist ja kõik tahtsid ikka võita. Aga see tiitel on suur asi, mul oli see puudu ja mitmel teisel ka, Tartu viimati võitis vist siis, kui Kert (Toobal) siin oli, aastal 2009. Viies geim oli selline, mille kohta on raske midagi öelda, kuidagi saime hakkama!"

Saaremaa VK peatreener Urmas Tali tõdes, et kohati oldi liiga enesekindlad. "See, et me neljandas geimis ei suutnud isiklikku initsiatiivi haarata, maksis lõpus kogu mängu tulemuse. Numbrid olid meil ju head, aga neil olid numbrid mingitel hetkedel paremad. Kohati olime ehk liiga enesekindlad, see kolmas geim on hea näide. Ootame kohati, kuidas mäng iseenesest käima läheb, ise midagi juurde panemata. Ja kui see moment juba 20 pealt tekib, on raske paari punkti järgi mängida. Viies geim on viies geim, mõnikord võidad ja mõnikord kaotad, täna kaotasime," rääkis peatreener.

Tartu algkoosseis: Kert Toobal, Curtis Stockton, Alex Saaremaa, Kevin Soo, Märt Tammearu, Albert Hurt, libero Rait Rikberg.

Saaremaa algkoosseis: Reto Giger, Daniel Maciel, Keith Pupart, Javier Jimenez, Henri Treial, Harri Palmar, liberod Alari Saar ja Johan Vahter.

Esimene geim kulges tasavägiselt ja vahe kolmest punktist suuremaks ei suutnud kumbki meeskond mängida. Daniel Maciel tõi Saaremaale esimese geimpalli seisul 24:22, ent seda ei realiseeritud. Javier Jimeneze blokist auti rünnak lõpetas siiski avageimi Saaremaale tulemusega 25:23. Geimi keskel säras samuti Jimenez, kelle serviässad aitasid meeskonna ühepunktilisest kaotusseisust 18:15 eduseisuni.

Teise geimi keskel suutsid Saaremaa mängijad välja võidelda 16:12 eduseisu ning seda geimi lõpuni hoida. Palmari serviässast juhiti 20:14 ning geimi lõpetas Treiali võimas temporünnak - 25:17 ning Saaremaa juhtis mängu 2:0.

Kolmandas vaatuses haarasid Andrei Ojametsa hoolealused Alex Saaremaa punkti järel 8:3 eduseisu. Saaremaa vahetas geimi keskel sidemängijaid ja Gigerit asendas Artis Caics, vahe aina suurenes. Tabloolt käisid läbi Tartu eduseisud 14:7, 16:10, kuni Saaremaa Treiali serviässast kolme punkti kaugusele jõudis (20:17). Vahe saadi veel vaid kahepunktiliseks, ent ei enamat ja Tartu võitis geimi 25:21.

Neljandas geimis oli Saaremaal platsil tagasi Giger. Geim kulges punkt-punktis, esimeseks tehniliseks vaheajaks juhtis 8:7 Tartu meeskond, geimi keskel olid tablool viik 14:14. Alex Saaremaa ässa järel pääses Tartu meeskond juhtima 20:18, ent uuesti jõudis Saaremaa viigini 20:20 ja jälle mindi punkt-puktis. Pupart võttis blokiga kinni Kaibaldi - 22:22 ja Soo viigistas õige pea seisu 23:23, Urmas Tali kasutas mõtlemisaega. Maciel ründas seejärel blokist auti ja tõi Saaremaale esimese matšpalli seisul 24:23, ent selle neutraliseeris Kaibald ja uuesti oli seis viigis 24:24. Alex Saaremaa blokk ja geimpall Tartule - 25:24, selle realiseeris Stockton. Geim seega Tartule 26:24 ja mäng viigis 2:2.

Saaremaa läks otsustavat vaatust Puparti rünnaku järel 6:4 juhtima, kuid Bigbank viigistas 7:7. Kevin Soo viis omakorda tartlased poolte vahetuseks ette 8:7 ja ka kahe järgmise punkti autoriks oli Soo - 10:7! 11:8 - taas edukas rünnak Soo esituses. Saaremaa jõudis punkti kaugusele, ent Tartu teenis esimese matšpallini seisul 14:11. Selle luhtas Kaibaldi servigiga. Järgmise puntki tõi Pupart - 14:13 Tartu ees. Nüüd võttis Treial blokiga kinni Alex Saaremaa ja viigistas 14:14. Tehniline praak Tartult ja matšpall Saaremaal - 15:14. Age ei - Hurt luhtas selle. Uuesti teenis Saarmaa matšpalli seisul 16:15 ja taas rikkus selle Hurt - 16:16. Jimeneze rünnak põrkus blokist oma poolele ja Tartul uuesti matšpall - 17:16, ent Stockton eksis servil ja taas seis viigis 17:17. Hurda järjekordne rünnak andis veel Tartule matšpalli 18:17, ent Hurt eksis ise servil - 18:18. Punkt Tartule, autoriks Kaibald ja taas võimalus Tartul mäng otsustada - 19:18. Ei õnnestunud seegi katse - 19:19. Stocktonilt punkt ja Tartu ees 20:19, selle matšpalli realiseeris Kaibald! Geim Tartule 21:18 ja mäng seega 0:2 kaotusseisust 3:2 Tartule.

Kommenteeri uudist

Aadu Luukase karika võitis 0:2 kaotusseisust välja tulnud Bigbank Tartu