Aleksander Rünk (03.08.1909-19.04.1961) oli mitmekülgne sportlane, treener ja õppejõud Tartu Ülikoolis. Ta võitis medaleid Eesti meistrivõistlustelt kergejõustikus, korvpallis, võrkpallis. Tema sulest on ilmunud võrkpalliõpik, paljud tema juhendatavad võistkonnad võitsid erinevate tiitlivõistluste medaleid. Selle suurepärase mehe auks toimub igal aastal Tartumaal võrkpalliturniir.

Turniiri algusaegadel, möödunud sajandi 60-80-ndatel aastatel võistlesid nais- ja meeskonnad, osalejaiks olid Riia, Vilniuse, Minski ja Tartu ülikoolide võistkonnad. Vana punktilugemise süsteemi järgi oli ainult oma pallingul võimalik punkti teenida. Võrdsete vastaste korral kestsid mängud üle 2-2,5 tunni ja tihti lõppesid turniiri mängud alles pärast südaööd. Alexander Cup kestis tavaliselt kolm päeva ja tudengitele omaselt väga bravuurikalt.

90-ndatel olid Tartu Ülikooli võrkpallurid esimesed, kes pääsesid vaba maailma rahvusvahelistele tudengite võistlustele. Erinevate Hollandi ja Prantsusmaa turneede võistluskogemusi kasutades hakati juba 90-ndatel  Alexander Cupil mängima segavõistkondades – 3 naist+ 3 meest. 

Turniiri tase on olnud päris kõrge ja alati käib kõva võitlus iga punkti pärast. Hinnanguliselt on üle 60 Eesti koondislase näidanud oma oskusi, et võita Alexander Cupi karikas. Jaanus Lillepuu, Parri Kruuda, Avo Keel, Reet Sepp, Katre Laanes, Mari-Liis Graumann, Alari Jõesaar, Kaarel ja Kristjan Kais on lähimineviku suurkujud, kelle meisterlikkus on pakkunud võrratu elamuse kõigile mängijatele. Praegustest koondislastest on oma oskusi turniiril demonstreerinud Kristo Kollo, Martti Juhkami, Rait Rikberg. 

Kuna tippvõrkpallurid on aprillis hõivatud muude võistlustega, siis on rahvaliigade mängijatel nüüd suurem võimalus auhindu võita.

Alexander Cupil selgitatakse traditsiooniliselt ka söödu- ja löögivõistluse võitjad. Individuaalne meisterlikkus avaldub pingelistes olukordades ja nii mõnelgi korral on rahvaliiga mängija edestanud finaalis tippmängijat.

Pärast ägedaid mänge on alati live esinemised koos õhtusöögiga – rokitud on Rock-Hoteli, Cry Baby, Bad Orange, Fixi jt. saatel. Tänavu, 19.aprillil hoiab meeleolu kõrgel Jüri Homenja.

Tähistame Eesti võrkpalli 100. aastapäeva koos!

Alexander Cupi juhendiga saab tutvuda siin 

https://www.popsport.ee/alexander-cup-1

Kiiretel registreerujatel on eelis, sest nende vahel loositakse välja vahvaid auhindu. Üks loosiauhindadest on Kristo Kollo Itaalia liiga särk koos autogrammiga! Alexander Cup FB lehel avaldatakse iga nädal huvitavaid videosid möödunud aegadest.

https://www.facebook.com/Alexander-Cup-2163915907007758

Jaga FB lehel oma meenutusi ja pilte turniirist ning osale loosimises 1.aprillil!

Loosi läheb 2 Popspordi 30€ kinkekaarti!

 

Autor: Tarmo Kajandi

Kommenteeri uudist

Alexander Cup toimub sel aastal juba 57. korda