24.05.201609:00

Reedest pühapäevani vältas Audentese spordihallis naiste 2017. aasta Euroopa meistrivõistluste esimese valikringi turniir. Rahvusnaiskond pakkus kolme võiduga kodupublikule suurepärase elamuse ja jõudis valiksarjas järgmisse ringi.

Reede, 20.05, Audentese spordihall, naiste EM-valikmäng Eesti – Luksemburg.

Andrei Ojamets, Eesti koondise nõunik: Rääkisin külalistega. Luksemburgis on üle poole miljoni elaniku, litsenseeritud võrkpallureid 1700. Riigi meistrivõistlustel teeb kaasa üheksa naiskonda, Eestis kuus. Üks naine mängib Saksa liigas, kõik ülejäänud kodumaal.

Pealtvaataja (1): Vaatajaid pole palju, ilmselt sellepärast, et on reede ja liiga ilus ilm – rohkem sõidetakse maale. Loeb ka teadmine, et Luksemburgilt pole oodata tõsist vastupanu. Naiskond on noor ja meie omast palju lühem, ka füüsiliselt nõrgem.

Pealtvaataja (2): Vaatasin Rootsi – Taani mängu. Rootslannad jätsid hea mulje, nendega võib meil raskeks minna. Rootsi treener peab favoriidiks siiski Eesti koondist. Äsja Prantsusmaa meistriks tulnud Anna Kajalina ütles paar päeva tagasi, et on väsinud, aga annab oma parima.

Pealtvaataja (3): Eesti – Luksemburg. Kokkumängust ei saa üldse rääkida! Kajalinale tõsteti palle, mida on 203 cm pikkusel diagonaalil õla kõrguselt võimatu punktiks lüüa. Aga see oli alles esimene mäng, küll läheb paremaks, hullemaks minna ju enam ei saa. Kajalina tõi lõpuks kaheksa punkti, kolmegeimise mängu kohta polegi nii vähe.

Pealtvaataja (4): Võimsalt mängis teine „prantslanna,” Polina Bratuhhina-Pitou, kes tõi resultatiivseimana 12 punkti. Viimases geimis olid platsil varumängijad, nemad andsid vastasele kõige vähem punkte, vaid 12.

 

Laupäev, 21.05, Audentese spordihall, naiste EM-valikmäng Eesti – Taani.

Pealtvaataja (5): Tundub, et publikut kogunes natuke rohkem kui reedel. Taani on tõsisem vastane, võib eeldada tasavägist mängu.

Rein Mõnnakmäe, sidemängija Julija Mõnnakmäe isa: Koosmängust ei saa paari mänguga asja. Mängijad teavad väga hästi, mis on halvasti ja mis aitab. Naiskond vajab rohkem aega. Ootame ära, mida näitab mäng Taaniga.

Ülle Kama, mitmekordne Eesti meister: Pikka koosmängu aega antakse tänapäeval harva, tuleb lühemate treeningulaagritega leppida.

Pealtvaataja (6): Mäng Taaniga oli natuke parem, aga mitte veel hea, loomulikult. Treener proovis erinevaid koosseise, sama teed käis ka Taani. Selge ülekaal, taanlannad ei saanud üle 17 punkti üheski geimis. Polina Bratuhhina-Pitou tõi juba esimeses geimis kaheksa punkti. Polina on terav ja heas vormis.

Pealtvaataja (7): Järjest huvitavamaks läheb, ootan kohtumist Rootsiga suure huviga. Neil on üks imelaps, 16-aastane ja 1.94 pikk Isabelle Haak, keda mitmed välisklubid jahivad. Sorisin internetis ja rootslaste võrkpalliliidu kodulehel – äkki on Haak eesti päritolu? Kahjuks ei. Veel on pikki mängijaid, kes tulid Itaaliast, Prantsusmaalt, kaksikud endisest Jugoslaaviast. Meil on 2.03-ne Anna Kajalina, aga tema ütles juba enne turniiri, et on väsinud ja hoiab haiget põlve.

Rein Mõnnakmäe: Palju loeb see, kuidas meie naiskond on häälestunud. Rootsi on arvatust tugevam, võib-olla tugevam kui kunagi varem. Kui tahame võita, peame väga hästi mängima.

 

Pühapäev, 22.mai, Audentese spordihall, naiste EM-valikmäng Eesti – Rootsi.

Pealtvaataja (8): Kajalinal ei lähe üldse, kolm rünnakut ja ei ühtki punkti. Vahetatigi pingile. Tema asemele tulnud 18-aastane Kertu Laak eksis neli korda järjest. Kahe kaotatud geimi järel tundus, et meie naiskond saab armetult peksa. Rootsile tõi punkti pea iga rünnak, väsimatult lõi Haak, võimsalt assisteerid ka teised. Meie ründajate üritused tõrjus rootslannade libero, ka kaitse mängiti edukalt. 0:2 polnud küll see, mida ootasime.

Julija Mõnnakmäe (pärast mängu): Vaheajal otsustasime, et püüame mängida oma mängu. Sealtpeale hakkas koosmäng paremini sobima.

Pealtvaataja (9): Neil on Haak, meil on Laak. Naiskonna noorim kohanes kiiresti, loodetud tasemel toetasid Anu Ennok, Liis Kullerkann ja Polina Bratuhhina-Pitou, kel jätkus jõudu lõpuni. Rootsi poolt teele saadetud ründepallid vuhisesid järjest sagedamini auti, võitluslikult hoidis Eesti koondise vaimu üleval naiskonna kapten Mõnnakmäe. Audentese spordihall rõkkas üha valjemalt. Ei mäletagi, millal täismaja publikut naiste mängu vaatamas oli. Ehk kunagi väga ammu, nõukogude ajal.

Henn Karits, Nõukogude Liidu meister 1968: Publik oli täna see, kes meie naiskonna mängu käima tõmbas. Üha valjenev toetus tekitas murrangu. Seda oli vahva vaadata. Üle hulga aja sain naiste mängust väga nauditava elamuse. Tublid!

Pealtvaataja (10): Mäletame ju mõni aasta tagasi samas saalis peetud EM-valikmängu Eesti ja Poola vahel. Eesti meeskond võitis 3:2, surudes poolakad lisavalikmängudele. Poola tuli pärast seda Euroopa meistriks ja ka maailmameistriks. Nüüd naiste emotsionaalset, dramaatilist ja samas võidukat mängu vaadates tuli kõik ilus jälle meelde.

 

Autor: Valeri Maksimov

Kommenteeri uudist

Arvamus: Neliteist naist ja kümme pealtvaatajat (2)