14.09.201921:45
Eesti mängus Montenegroga. Foto: Gertrud Alatare

Eesti rahvusmeeskond kohtus Rotterdamis Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri teises alagrupimängus Montenegroga ja vastu tuli võtta 0:3 (23:25, 28:30, 23:25) kaotus. D-alagrupis jätkab Eesti seega võiduta, eile jäädi 1:3 alla Poolale.

Eesti meeskonna resultatiivseimana tõi Robert Täht 14 punkti (+7), 13 punkti (+ 11) panustas Kristo Kollo, 11 punkti (+2) jäi Renee Teppani arvele ja 9 silma (+8) lisas Ardo Kreek. Eesti vastuvõtuprotsent oli 54, rünnakuprotsent 48, blokiga saadi 7 punkti ja servil löödi 4 ässa (eksiti 17 pallingul). Montenegro resultatiivseim oli 18 punkti toonud Marko Bojic, Montenegro vastuvõtt oli 44%, rünnak 43%, blokiga teeniti 11 ja serviga 3 punkti (vigu tehti 8).

Peatreener Gheorghe Crețu kinnitas, et vaatamata inetule kaotusele usub ta oma mängijatesse ja meeskonna edasipääsuvõimalustesse. "Meil oli teatud pinge, sest teadsime, et peame selle mängu võitma ja näitama head võrkpalli. Pettumust valmistab see, et nad kasutasid oma temporündajaid veel vähem, kui me eeldasime ja rünnakud tulid ainult nurkadest, ent me ei suutnud neid peatada. Pärast esimest geimi muutusime kehva servi tõttu närviliseks, sest tahtsime tugevat servi lüüa, ent lõpuks see hoopis hävitas meid. See sai avageimis määravaks.  Minu jaoks valmistab pettumust, et me ei suutnud ka lihtsaid olukordi lahendada. Keerulistes olukordades on pinged normaalsed, aga kaotasime liiga palju lihtsaid punkte," kirjeldas peatreener mängu käiku.

Teises geimis saatis peatreener 7:12 kaotusseisus Kert Toobali asemel platsile Markkus Keele. "Pidin midagi muutma ja uut energiat platsile tooma. Ründajad ei aidanud Kerti ja mõtlesin juba avageimis vahetusele, ent loobusin sellest mõttest. Markkus tegi hea töö, ent temagi ei saanud ründajatelt palju abi, sest mitmeid häid tõsteid ei realiseeritud. Ainuke ründaja, kes stabiilselt skoori tegi oli Kollo, tema kohta pole midagi halba öelda," selgitas Crețu sidemängijate vahetust. "Kolm mängu on veel ees ja kõik on lahtine. Palju sõltub sellest, millise suhtumisega me homme väljakule läheme. Peame jätkuvalt olema võitleja suhtumisega, sest me oleme võitlejad. Lihtsalt veidi rohkem vaprust on vaja ja usku, et suudame paremini mängida. Kindlasti oleks viga, kui sellest olukorrast tragöödia teha," usub peatreener oma meeskonda.

Ardo Kreek tõdes, et mängu võtmeks sai teine geim, mille Eesti kaotas 28:30. "Mis siis juhtus.. teine geim, ma arvan. Esimeses ei saanud me end käima, teises tulime ilusti järgi ja olime ees, aga ei suutnud geimi lõppu enda kasuks pöörata ja sealt enam käima ei saanud. Selle teise geimi lõppu see mäng jäi. Jube kahju on, kuidas ei suutnud seda mängu võita. Täna meeskond oli hoopis teisest puust kui eile Poola vastu. Ma ei tea, kas oli mingi ebakindlus meil sees, et peame selle kohtumise võitma või et kõik kaardid on pandud paari mängu peale. Võib-olla tõesti keegi seal mingil määral väristas, aga no sellel tasemel ei tohiks. Tuleb kahjuks enda vigadest õppida, mitte teiste omadest," võttis Kreek juhtunu kokku.

Kapten Kert Toobal: "Täna oli halb mäng puhtalt tingitud meist endist, mitte vastasest. Oleme alustanud paljusid mänge suure hulga servivigadega ja see pole tavaliselt väga hästi lõppenud. Täna oli üks nendest mängudest. Tegime avageimis liiga palju servivigu selle asemel, et see geim rahulikult endale hoida. Põhimõtteliselt iga serv, mis üle läks, sealt ka punkt tuli. Teises geimis korraks tundus, et leidsime oma servirütmi ja saime mängu tagasi, aga läks jälle nagu esimene geim. Vastased jaksasid kannatada, ootasid oma hetke, nad mängisid täna tunduvalt paremini kui eile. Esimene geim andis sellele mängule suuna nendepoolse domineerimisena."

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Renee Teppan, Robert Täht, Kristo Kollo, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, libero Rait Rikberg.

Kohtumine algas tasavägiselt, punkt-punktis mindi seni, kuni Teppan vahe kahel korral kahepunktiliseks tegi - 10:8 ja 11:9. Seejärel püsis vahe Eesti kasuks ühe-kahepunktilisena, ent geimi keskel jõudis Montenegro jõudis viigini - 15:15 ning Cretu kasutas mõtlemisaega. Kreegi kaval löök andis Eestile kolmepunktilise edu 20:17 ja sellele järgnes vastastelt mõtlemisaeg. Ent montenegrolased ei andnud alla, jõudsid võimsa blokipunkti järel seisuni 20:20 ning Cretu kutsus taas mehed platsi äärde juhtnööre saama. Eesti suutis uuesti 23:21 ette minna, ent Strugar viigistas ässast 23:23 ja Tähe rünnakuviga andis esimese geimpalli hoopis Montenegrole seisul 24:23. Viimases pallivahetuses oli Eesti poolel palju ebakõlasid ja see lõppes Teppani võrkulöögiga. Geim seega Montenegrole tulemusega 25:23. Geimi lõpp oli Eesti poolel kohutav ja terve geimi jooksul tehti palju vigu nii servil kui rünnakul. Täht tõi 6 punkti, Teppan 5, servivigu tehti 9, blokiga ei saadud ühtegi punkti.

Teist vaatust alustas Eestil sama koosseis. See geim algas Eestile samamoodi nagu eelmine lõppes. Vastaste blokk võttis järjest kinni nii Tähe kui Teppani ning 7:12 kaotusseisul võttis Cretu mõtlemisaja. Toobali asemele tuli mängu Markkus Keel, varem asendas Aganits Tammemaad. Kreegi rünnak ja blokk tõid veidi leevendust - 14:10 Montenegrole. Veel üks punkt meile (14:11) ja Montenegro kasutas mõtlemisaega. Kreek lööb Teppani servist võrgu kohale põrganud palli kõvasti maha ja uuesti võtavad vastased aja maha - vahe vaid punkt 14:13. Keele sekkumine tõi mängu vajaliku muutuse. Geimi keskel jõuti viigini 15:15 ja Teppan viis Eesti üle pika aja juhtima 16:15. Geimi lõpp läks taas nugade peale. Aganitsa blokk ja võrgu kohalt maha löödud pall andsid meile kolmepunktilise edu 22:19, ent Montenegro suutis omakorda 23:23 viigini jõuda. Esimese geimpalli sai Eesti seisul 24:23, ent järgmise punkti teenis Montenegro - 24:24. Edukas temporünnak Kreegilt ja teine geimpall Eestile 25:24. Pika pallivahetuse võitis Montenegro - 25:25 ning Teppani rünnak läks pikaks, Montenegro esimene geimpall oli seisul 26:25, ent selle luhtas Teppan, taas viik 26:26. Uus geimpall tuli vastastele seisul 27:26 ja selle suutis läbi ime võita Eesti - 27:27. Supertöö Tähelt kaitses ja Keelelt blokis! Taas punkt Montenegrole - 28:27. Täht viigistas seejärel seisu 28:28, ent järgmise punkti võitis Montenegro ja läks ette 29:28. Selle geimpalli Montenegro ka realiseeris ja võitis geimi 30:28 ja juhtis mängu 2:0.

Kolmandas geimis alustasid Eesti poolel samad mehed, kes eelmise lõpetasid. Seegi vaatus algas paremini Montenegrole, kes haaras 6:3 eduseisu. Terve mängu stabiilselt tegutsenud Kollo punkt ja vastaste eksimus leevendasid veidi Eesti olukorda - 6:5. Montenegro 9:5 eduseisul vahetas Hindrek Pulk Teppani välja. Vahe ainult suurenes, kasvades 13:7-le. Kollo tõi Eesti meeskonna kolme punkti kaugusele, ent Aganits patustas servil ja Montenegro liikus heas hoos edasi, juhtides 15:11. Rikbergi asemel sekkus Silver Maar. Kuidagi ei saadud mängu sisse ning Montenegro 18:13 eduseisul kasutas Cretu veel mõtlemisaega. Tähe tagaliinirünnak võeti blokiga kinni ning Montenegro juhtis 23:18. Kolmas geim kuulus Montenegrole tulemusega 25:23 ja kogu mäng seega 3:0.

Eesti peab alagrupikohtumised Hollandis Rotterdamis ja Amsterdamis, meie alagrupikaaslasteks on lisaks Poolale ja Montenegrole Holland, Tšehhi ja Ukraina. Homme kell 20.00 minnakse vastamisi Tšehhiga. Alagrupist pääseb edasi neli paremat meeskonda.

Eile sai Eesti valitsevalt maailmameistrilt Poolalt 1:3 kaotuse. Teises meie alagupi kohtumises alistas Holland täna 3:0 (25:28:26, 29:27, 25:21) Ukraina. D-grupi liider on kahe võiduga Holland, mängu vähem pidanud Poola on teine, Montenegro kolmas ja Ukraina neljas. Tšehhil on viiendana üks kaotus ja Eestil kuuendana kaks kaotust.

Vaata kõiki tulemusi ja tabeliseisu!

Rahvusmeeskonna koosseis EMil: Kert Toobal, Markkus Keel, Renee Teppan, Hindrek Pulk, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Andrus Raadik, Rauno Tamme, Kristo Kollo, Robert Täht, Martti Juhkami, Rait Rikberg, Silver Maar. Peatreener Gheorghe Crețu, treenerid Rainer Vassiljev ja Alar Rikberg, statistik Märt Pajusalu, ÜKE treener Mirko Fasini, mänedžer Robin Ristmäe, füsioterapeut Gardo Maruste, massöör Jüri Mälk.

Kõikidest Eesti mängudest näitavad otsepilti Kanal 12 ja Postimees, otsereportaaže saab kuulata Vikerraadiost.