22.12.201818:20
2018. aasta karikavõitja Saaremaa. Foto: Gertrud Alatare

Meeste karikavõistluste finaalis läksid Kuressaares vastamisi Saaremaa Võrkpalliklubi ja Pärnu Võrkpalliklubi. Saalitäis publikut sai nautida tõelist trillerit, sest võitja selgitamiseks läks tarvis maksimaalset viit geimi. 3:2 (23:25, 25:17, 25:21, 24:26, 15:11) võidu võttis lõpuks Saaremaa ja sai enda valdusse Aadu Luukase nime kandva rändkarika. Saaremaa näol on tegu tiitlikaitsjaga, eelmisel talvel võideti klubi ajaloo esimene karikas, Pärnu krooniti viimati karikavõitjaks 2016. aastal.

Saaremaa peatreener Urmas Tali ütles, et kuigi see on tema jaoks Saaremaaga juba neljas võidetud tiitel järjest, on see jätkuvalt eriline. Mängus oli juhendaja jaoks ärevaid hetki rohkem kui küll. "Et Pärnu julges meile kodusaalis lüüa nii tugevat servi, on ülim nahaalsus, ma ütleks!" alustas Tali aasimisega. "Seetõttu oli keeruline ja esimese geimi iseloom oli sellinie, et ma kartsin, et see võib hakata mängu mõjutama. Õnneks ei hakanud ja hoopis neljas geim oli see, kus oleksime juba peaaegu võidu kätte saanud, aga siis võeti meil see pulgakomm suust ära nagu Avo kunagi ütles. Viiendaga surusime selle (kommi) jõuga tagasi jälle," rääkis Tali. "Ma olen elus nii vähe võitnud, et iga võit on mulle kindlasti kordades tähtsam kui Avole. Mul on nii vähe alles tehtud, et mul on võidujanu tiitlite järele jätkuvalt suur."

"Superstaari meil ühtegi pole, oskused on need, mis meie mängu iseloomustavad. Kiire mäng, mis on vastaste blokeerijatele võimalikult ebamugav ja kui see õnnestub, on tulemus nagu on. Kui kiire mänguga hätta jääme, on meil raske. Täna saime Kovaloviga hakkama ja kui ühe nurkadest kinni saad, siis on vaja veel diagonaal kinni saada ning kolmanda geimi keskelt see niimoodi läks ka. Mängisime mitmekülgsemalt," analüüsis juhendaja kohtumist.

Saaremaa üheks võtmemängijaks kerkis täna nurgaründaja Rauno Tamme, kes kiitis Saaremaa publikut ja meeskonnakaaslasi. "Kaks esimst geimi päästsime oma bloki-kaitsega, vastuvõtul ega rünnakul polnud kõige parem päev, aga serv ja blokk-kaitse said määravaks. Chizoba saime ka lõpuks kinni," kommenteeris Tamme ja lisas, et eelmise aasta kolm karikat unustati tänase mängu kontekstis ära: "Kui sellised mängud on, siis neile ei mõtle. Täna oli üks eesmärk ja see oli võit." Tamme on seejuures võitnud järjest suure hulga tiitleid, lisaks eelmise aasta kolmele tiitlile Saaremaaga krooniti ta koos Kaspar Pomerantsiga rannavolle Eesti meistrivõistlustel meistriks ning tuli rannas ka karikavõitjaks. Lisaks kuulus Tamme üle-eelmisel hooajal Selver Tallinna ridadesse, kes krooniti Eesti meistriks. "See on õigel ajas õiges kohas olemine. Saaremaa võistkond on hea, fännid suurepärased! Tõsiselt, pange kirja, et selliste fännide ees ei saa ju kaotada! Nad loovad tõesti suurepärase õhkkonna. Meil on veel jõulupidu ka täna, kui oleks kaotanud, poleks julgenud saalist välja minna. Pärnu poolelt hea võitlus, ise ei tahaks nende nahas olla," lisas Tamme.

Pärnu meeskonna peatreener Avo Keel polnud rahul oma mängijate otsustega olulistel hetkel ja tõdes, et enim on kahju kolmandast geimist, mille Pärnu kaotas 21:25. "Kolmandas geimis oli meil samuti võimalus ja kaks korda saime 16. punkti lüüa, aga ei löödud täiega. Pärast seda läks kolinal Saaremaale see geim. Viiendas geimis otsustas mõni mees selliseid palle, mida ta ei näe.. põhiteema oli aga see, et kui kaitses saime kätte pallid - ja me saime tegelikult kaitses palju kätte - siis kõrgete pallide lahendamisel olime liiga ühekülgsed, mindi lihtsalt lööma, aga paraku nende keskblokieerijate vastu ja sealt tuli kohe meie poole tagasi," sõnas Keel. "3:2 kaotused on reeglina need kõige valusamad, aga eks me peame veel paremaks saama. Meie mängus on liiga palju mõtlematuid ja sirgjoonelisi momente, neid peab vähemaks saama," lisas peatreener.

Saaremaa resultatiivseimana tõi Eddie Rivera 20 punkti (+11), Siim Põlluäär panustas võitu 19 punkti (+7) ning 15 punkti (+7) lisas Rauno Tamme. Saaremaa vastuvõtt oli 52%, rünnak 50%, blokipunkte teeniti 15 (4 blokki said kirja nii Mihkel Tanila kui Tamme), servil löödi 4 ässa ja tehti 18 viga. Pärnu meeskonna edukaim oli 28 punkti (+12) toonud Chizoba Neves Atu, Taavet Leppik lisas 11 ning Ilja Kovalov 10 punkti (+4). Pärnu vastuvõtt oli 39%, rünnak 41%, blokiga saadi 14, serviga 7 punkti (eksiti 15 pallingul).

Saaremaa algkoosseis: Siim Põlluäär, Rauno Tamme, Eddie Rivera, Lukasz Makowski, Harri Palmar, Mihkel Tanila ja libero Johan Vahter.

Pärnu algkoosseis: Chizoba Neves Atu, Ilja Kovalov, Taavet Leppik, Markkus Keel, Toms Švans, Tamar Nassar ja libero Silver Maar.

Kohtumine algas täissaali pealtvaatajate silme all tasavägiselt, 5:5 seisult lõpetas pika pallivahetuse väga resultatiivselt alustanud Saaremaa diagonaalründaja Siim Põlluäär ja kui kodumeeskond sai veel ühe punkti, kasutas peatreener Avo Keel esimest mõtlemisaega. Jätkus punkt-punkti võitlus, kuni Saaremaa suutis 14:12 ette rebida. Ühe-kahepunktiline edu püsis kuni Põlluääre serviveani ja tablool olid numbrid 17:17. Pärnu suutis geimi otsustavatel hetkel omakorda juhtima minna 22:20 ning Urmas Tali kasutas mõtlemisaega. Esimese geimpalli sai Pärnu seisul 24:22, ent selle päästis Saaremaa ära ja taas tuli mõtlemisaeg. Švansi rünnak lõpetas geimi Pärnule 25:23.

Teist geimi alustas Saaremaa meeskond vihaselt, minnes Tamme rünnaku järel ette 11:3. Kuidagi ei tahtnud vahe väheneda ning Tamme järjekordse pommlöögi järel oli kodumeeskonna edu juba 16:6. Pärnu selles vaatuses enam mängu tagasi tulla ei suutnud ja Keel andis võimaluse ka vahetusmeestele. Geimi võitis Saaremaa 25:17.

Kolmas geim algas tasavägiselt, Pärnu pääses 7:5 ette, ent Chizoba võeti blokiga kinni ja vahe oli punkt - 7:6. 11:11 viigiseisult tõi Pärnule punkti Chizoba ja Pärnu kahene blokk andis suvepealinna meeskonnale kahepunktilise edu 13:11. Urmas Tali vahetas sidemängijaid ja platsile tuli Artis Caics. Veel sai punkti Pärnu ning Tali võttis mõtlemisaja. Saaremaa viigistas 15:15, ent Chizoba viis taas Pärnu ühega ette. Õige pea pöördus seis teistpidi ja geimi lõpus olid kindlamad Saaremaa mehed, esimene geimpall saadi seisul 24:20, ent selle päästis Pärnu ära. Teise geimpalli realiseeris Rivera, geimi võitis Saaremaa 25:21 ja asus kohtumist 2:1 juhtima.

Neljas geim algas paremini Saaremaa jaoks, kes asus Rivera serviässast 8:6 juhtima. Pärnu poolel on Kovalovi asemele tulnud platsile Atvars Ozolins. Chizoba kaks järjestikust punkti seadsid jalule 11:11 viigi ning tänu heale tööle blokis läks Pärnu omakorda ette 15:14. Caicsi servide toel suutsid Saaremaa mehed aga õige pea välja võidelda 17:15 eduseisu. Geimi lõpp kulges punkt-punktis, punktist suuremaks vahe ei läinud, kuni 21:20 eduseisult sai Pärnu ette 22:20, ent seegi sulas järjekordseks viigiks 23:23. Tanilalt serivivga ning Pärnu teenis esimese geimpalli seisul 24:23, ent ka Švans eksis servil. Teine geimpall Pärnule seisul 25:24 ning selle realiseeris Chizoba. Geim seega Pärnule 26:24 ning mäng viigis 2:2.

Otsustav vaatus algas paremini Pärnu jaoks, kes läks Leppiku rünnakust ette 3:1. Saremaa viigistas 4:4 ja Rivera viis Saaremaa omakorda eduseisu 5:4. Tasavägine võitlus jätkus ja pooltevahetuseks oli 8:7 ees Saaremaa. Blokipunkt Saaremaale lisaks ja Keel võttis kahepunktilises kaotusseisus mõtlemisaja. 8:11 kaotusseisul võttis Keel veel mõtlemisaja, ent mängu see päästa ei aidanud, Saaremaa sai mitu punkti võimsa blokiga ja võitis viiend geimi 15:11 ja kogu kohtumise seega 3:2.

Eesti meeste võrkpallikarikas kannab tänasest nime Aadu Luukase karikas

Aadu Luukas (1939 – 2006) oli Eesti ettevõtja ning mitmete heategevuslike projektide algataja ja toetaja. Luukas juhtis aastatel 1997 kuni 2006 presidendina Eesti Võrkpalli Liidu tegevust.

Esimest korda selgitati Eestis karikavõitja meeste võrkpallis 1948. aastal ehk täpselt 70 aastat tagasi. Esimeseks võitjaks tuli Tallinna Dünamo. Täna, 22. detsembril 2018, selgitavad omavahel Eesti karikavõitja Saaremaa ja Pärnu võrkpalliklubid.

Selleks, et jäädvustada meie võrkpalli ajalukku mees, kelle juhtimise ajal algas võrkpalli taassünd 21. sajandil, otsustas Eesti Võrkpalli Liit anda meeste karikale Aadu Luukase nime. Aadu Luukas oli EVF-i president alates 1997. aastast kuni oma surmani 2006. aastal. Just nendel aastatel pandi alus võrkpalli uuele tõusule, mille ilmekaks näiteks oli Eesti noormeeste U19 koondise esmakordne jõudmine MM-finaalturniirile.

Kuulsa võrkpallimaa Itaalia käsitöömeistrite tehtud Aadu Luukase karikas on rändauhind. Kõige esimesena saab selle oma auhinnakappi paigutada Saaremaa VK.