Eesti naiskond 2012. aastal

Eesti naiskond 2012. aastal

 

Maavõistlusmängude tulemused:

17. august Eesti - Läti 3:1 (20, -16, 21, 16)

18. august Eesti - Läti 3:1 (22, -22, 23, 15)

23. august Läti - Eesti 2:3 (20, -23, -19, 14, -9)

24. august Läti - Eesti 1:3 (14, -18, -16, -26)

 

Kolmeaastase pausi järel kokku kutsutud Eesti võrkpalli koondnaiskonna kandidaadid avasid treeningulaagri 2012. aasta 30. juuli õhtupoolikul Audentese spordihallis. Laager kestis kolm nädalat, pärast mida planeeriti 17.-18. augustiks kaks maavõistlusmängu Läti naiskonnaga.

 

Eesti  koondnaiskonnal õnnestus pärast pikka pausi võita esimeses maavõistlusmängus 3:1 (20, -16, 21, 16) lõunanaabrite esindus. Esimese geimi algus oli tasavägine ja kumbki võistkond suurt edu ei saavutanud. Geimi otsustavas faasis olid kindlamad võõrustajad, suutes 21:16 eduseisu 25:20 geimivõiduks vormistada. Teine geim kuulus kindlalt lätlannadele, kui 7:0 algedu suurendati 22:14-ni ning 25:16 geimivõit viigistas mänguseisu 1:1-le. Kolmas geim algas paremini Eesti võistkonnale, kui esimesele tehnilisele vaheajale mindi 8:4 eduseisus. Läti suutis veel ühe punkti kaugusele tulla (20:21), kuid enamaks külalistel jõudu ei jätkunud. 25:21 geimivõit viis Eesti mängu 2:1 juhtima. Neljanda geimi tähtsamad sündmused toimusid juba alguses, kui Eesti suutis 3:5 kaotusseisus 6 punkti järjest koguda ning 9:5 juhtima minna. Rohkem mängu pinget ei tekkinud, kui eduseis suurendati 16:8-ni ning geim lõppes tulemusega 25:16. Eesti parimas mängijaks valiti Anu Ennok.

 

Peeter Vahtra, Eesti koondise peatreener: „Andis tunda, et me pole kaua mänginud. Treeninud oleme küll. Võitlust oli, tahtmist oli, häid serve oli kohati, kaitses pingutati, aga seda rünnakupurakat veel pole. Küll see tuleb. Vahetuste tegemisel lähtusin kokkuleppest, et saame lätlannadega mängida kokku neli korda – kaks korda Viljandis ja kaks korda Lätis – tuleval nädalal. Vahetasin mängijaid päris palju. Natalja Bratuhhina tegi natuke seljale haiget, tema kohta mängib kaksikõde Polina. Kõik saavad mängida.“

 

Mart Keerutaja, pukikohtunik: „Võis karta, et mängijad eksivad rohkem, suvi ju veel. Aga minu meelest polnud väga viga.“

 

Janis Leitis, Läti naiskonna peatreener: „Füüsiliselt oleme eestlannadega enam-vähem samal tasemel, aga kaitses said nad palju raskeid palle kätte ja serviga surusid lõplikult maha. Tuleb tugevamatega tihedamalt kokku saada. Mängida me natuke oskame, aga vastupidavust ei jätku. EM-i mõlemad eelvalikmängud Küprose vastu me võitsime, teises ringis läheb muidugi raskeks – oleme ühes alagrupis Tšehhi, Bulgaaria ja Ungariga. Videote põhjal tundub, et võiksime vastu hakata ungarlannadele.“

„Olen rahul oma venna (aastaid Eestiski pallinud Agris Leitis on Läti koondnaiskonna teine treener – toim.) abiga. Ta märkab või teab asju, mille peale mina ei tule. Ise töötan koolis kehalise kasvatuse õpetajana Jelgavas, võrkpallitreeninguteks sõidan õhtuti Riiga. Arvan, et kordusmängudeks Riias liitub koondisega kaks kogenud mängijat, üks neist on 43-aastane sidemängija Sana Catlaksa. Ta on parem kui nooremad, aga töö ei lase pikalt puududa,“ lisas Leitis.

 

Päev hiljem, 18. augustil, Viljandi spordihoones peetud korduskohtumises saavutas Eesti samuti tulemsuega 3:1 (22, -22, 23, 15) võidu lätlannade vastu. Kaks esimest geimi olid tasavägised ning lõppesid tulemusega 25:22, kui esimeses oli parem võõrustajate koondis ja teises Läti võistkond. Külalised olid lähedal ka kolmanda geimi võidule, kuid Eesti suutis 21:23 kaotusseisus neli järjestikust punkti koguda ning mängu 2:1 juhtima minna. Neljas geim kuulus täielikult Eesti naiskonnale, kui 11:6 eduseis suurendati 20:9-le ning geim võideti tulemusega 25:15. Eesti parimaks mängijaks valiti Mari-Liis Graumann.

 

Peatreener Peeter Vahtra eesmärk oli enne Läti pinnal peetud kordusmänge kõikidele mängijate võimaluse andmine. „Tahan kõiki näha endast parimat andmas. Kindlasti katsetan, aga tahan ka võita. Kõige enam vajab meil tugevdamist blokk, sealtkaudu paraneb ka kaitsemäng.“

 

Kas me Leedust saaksime jagu? Vahtra: „ Jah, olen selles kindel. Aga leedulastest pole midagi kuulda.“ Aga Valgevenest? Vahtra: „Kindlasti mitte. Suudaksime võrdsust hoida vaid ajuti. Pigem oleksin optimistlik Soome ja Rootsiga kohtudes.“

 

23. augustil peetud kolmanda Läti - Eesti maavõistlusmängu võitis Eesti koondis, seekord numbritega 3:2 (-20, 23, 19, -14, 9). Peatreener Peeter Vahtra: „Juhtisime geimidega 2:1, lasksin kõikidel mängida. Lätit ei aidanud ka kahe kogenud mängija, sealhulgas rahvusvahelisel tasemel sidemängija lisandumine. Meie noor side, Kadri Siro, tuli väga hästi toime.“

 

Eesti esindusnaiskond lõpetas neljamängulise seeria Läti naiskonna vastu edukalt, kui võõrsil peetud viimases kohtumises võeti 3:1 (-14, 18, 16, 26) võit. Seega oli Eesti lõunanaabritest kolmel korral üle tulemusega 3:1, lisaks saavutati 3:2 võit.

 

 „Vastane võinuks ju kõvem olla, aga see polnud minu teha,“ ütles peatreener Peeter Vahtra. „Meie tegime neli nädalat korralikult trenni, naised olid motiveeritud ja tahavad koondises mängida. Kõik nad õigustasid esindusnaiskonda kutsumist.“

 

Eesti koondise kandidaadid saabusid juuli lõpus alanud treeningulaagrisse Tallinnas erinevas kehalises seisus, lõppes ju klubihooaeg juba kevadel. Tasandustöö andis tulemusi. Peeter Vahtra: „Olen ettevalmistsükliga väga rahul. Mängud andsid usu, et oleme õigel teel. Nüüd ei tohi enam vahet sisse lasta, vaja on koondist hoida. Meil on võtta nii kogenud mängijaid kui lootustandvaid tüdrukuid.“

 

Koondise tase oleneb spordikoolis omandatust ja tööst klubides – Vahtra arvates kuni 70-80% ulatuses. „Eesti naiskonna tugevaim külg on serv, vastuvõtt enam-vähem. Kaitsemäng sõltub bloki kasutegurist, aga blokk pole meil stabiilne. Oma osa mängib kasv, pikkusega ei ole meie naised kunagi hoobelda saanud. Peame harrastama kiiret mängu. Meie serv lõi Lätil jalad alt, ka Soome-Eesti ühisliigas oli see eelmisel hooajal Viljandi naiskonna tõhusaim relv,“ väidab Vahtra.

 

Vahtra nendib, et halvaks uudiseks on Pärnu naiskonna eemalejäämine Eesti meistrivõistlustest. Seda kõrgemalt hindab ta mängimisvõimalust Soomes. „Meie jaoks on Soome meistriliiga väga hea väljund, see pole nõrgem Prantsusmaa esiliigast,“ usub Vahtra. Eesti tugevaimat klubi treenib koondise peatreener ka eeloleval hooajal.

 

Maavõistlusmängudele kaugeim tulija on Natalja Bratuhhina, Küprose tänavune meister ja superkarika võitja Limassoli naiskonna koosseisus. Eeloleval hooajal liitub ta Terville`i Florange naiskonnaga, kus mängib tema kaksikõde Polina Bratuhhina. Koos äritatakse Florange klubi tagasi Prantsusmaa kõrgeimasse divisjoni aidata. Möödunud hooajal oli Polina üks sealse tippliiga resultatiivsemaid. Detsembris liituvad koondise kandidaatidega USA-s õppivad eestlased, loodetavasti ka Soomes töötav ja mängiv Katre Laanes. Naiskonna peatreener on Peeter Vahtra (51), abiks Rando Ringmets (25).

 

Naiste koondise nimekiri:

1. Mari-Liis Graumann (kapten)

2. Keiu Põlluveer

3. Eliisa Peit

4. Kristel Moor

5. Reelika Raap

6. Anu Ennok

7. Natalja Bratuhhina

8. Polina Bratuhhina

9. Merilin Salben

10. Triin Kuusk

11. Julija Mõnnakmäe

12. Kadri Siro

13. Margot Pähn

14. Pille Vahtra (Libero)

 

Peatreeer: Peeter Vahtra

Treener: Rando Ringmets

Füsioterapeut: Mikk Pärn